Одесский футбл Одесский футбл Одесский футбл
Одесский футбл
новости
черноморец
черноморец(дубль)













ПЕРВЫЙ КРУГ „ЧЕРНОМОРЦА”: ВЕРСИЯ "УКРАЇНСЬКОГО ФУТБОЛУ”
(02 декабря 2002 / 12:00)

Скажу одверто: ще взимку, коли одеський "Чорноморець" оприлюднив прізвища новачків, я зрозумів, що в разі його виходу до вищої ліги розраховувати на вагомі турнірні здобутки не доведеться.
Адже, як свідчить багаторічна практика, комплектація в зимовому антракті найоптимальніша. Але проблеми одеситів стосуються не лише кадрів. Як засвідчила весняна частина минулого сезону, який "Чорноморець" проводив у першій лізі, в ігровому плані можливості підопічних Олександра Скрипника залишали бажати кращого. Можливо, кваліфіковані майстри у команди й були, а от справжнього Колективу, який ще з давніх часів асоціювався з такими епітетами, як "непоступливий", "гордий", "міцний", "зухвалий" та "завзятий" - ні. Кістяк команди, що здобула право повернутися до еліти, не виправдав сподівань Скрипника на новому, значно вищому, рівні. Не кажучи вже про решту виконавців, більшість з яких - молоді гравці.
Пригадується, ще на початку міжсезоння один з представників керівного штабу одеського клубу заявив, що головною метою трансферного періоду буде придбання в київського "Динамо" півоборонця Геннадія Щекотиліна, який виступав за ужгородське "Закарпаття". І додав, що основна робота по кадровому посиленню "Чорноморця" вестиметься взимку. Та, як засвідчив подальший перебіг подій, кваліфіковані виконавці одразу на кілька позицій були потрібні уже зараз. Ще б пак: уже в першому матчі чемпіонату "Чорноморець" отримав ляпаса на своєму полі від криворізького "Кривбасу" - 0:2. А потім,на деякий час реабілітувавшись перед своїми прихильниками завдяки виїзній перемозі над полтавською "Ворсклою" (2:1), став програвати матч за матчем: спочатку поступившись дебютантові ліги - "Оболоні" (0:2), а потім і "Поліграфтехніці" в Олександрії (1:2). Якраз на той час серйозні прогалини в селекційній роботі стали помітними неозброєним оком. Із колишньої грози авторитетів "Чорноморець" перетворився на такого собі хлопчика для побиття, в якого відібрати очки зможе кожен, кому заманеться. І, відійшовши від своїх твердих, наче граніт, принципів, керівники одеського клубу стали терміново займатися питанням залучення нових гравців. Ясна річ, що знайти їх в Україні, де чемпіонат уже набрав ходи, було справою не з легких. Тож першим, кого Олександр Скрипник запросив до команди після трансферу Щекотиліна, став універсал Владислав Зубков - вихованець одеського футболу, правами на якого володів казахстанський "Іртиш" із Павлодара. На щастя для "Чорноморця", терміни дозаявочної кампанії кілька разів продовжувалися, що дало змогу трохи пізніше оформити стосунки ще з двома новачками - молдованами Юрієм Митерєвим і Валерієм Катинсусом. Перший з них дебютував у формі одеської команди в матчі 5-го туру з бронзовим призером минулого сезону донецьким "Металургом" (він відбувся в Одесі), а другий, як і Зубков, зробив це в наступній зустрічі - в Маріуполі з "Металургом". Та в обох поєдинках "Чорноморець" також програв: донеччанам - 0:1, а маріупольцям - 0:2, давши тренерам підґрунтя для серйозних роздумів.
Черговим новобранцем, який устиг застрибнути на підніжку останнього вагону під назвою "Чорноморець", став столичний форвард Олександр Косирін з "Арсеналу", який влітку встиг помандрувати містами України та Росії з метою працевлаштування, і так й не уклавши з жодним із клубів контракту, змушений був пристати на пропозицію одеситів. Його дебют у "Чорноморці" співпав із черговою невдачею: домашня нічия з "Карпатами" (1:1) у 7-му турі мало кого задовольнила. Цікаво, що в тому поєдинкові підопічні Олександра Скрипника змарнували шанс перемогти незадовго до фінального свистка, пропустивши гол із зовсім необов'язкового пенальті. Кажучи "необов'язкового", маю на увазі не рішення арбітра, а дії оборони одеської команди. Точніше, одного з її гравців - Андрія Єрохина, порушення якого у своєму штрафному майданчику і призвело до призначення одинадцятиметрового удару. Крім матчу з "Карпатами", "завдяки" Єрохину "Чорноморець" втратив очки й у інших зустрічах - із "Поліграфтехнікою", "Металістом" і "Таврією". Підвів команду Андрій і в Полтаві, заробивши дві жовті картки, друга з яких автоматично перетворилася на червону, а також у кубковому поєдинку з друголіговим "Явором", не реалізувавши вирішальну спробу в серії післяматчевих пенальті. Тож не дивно, що у чотирьох останніх матчах осінньої частини сезону, в яких діями одеського колективу керував Леонід Гайдаржи, Єрохин у складі не з'являвся.
У наступному, 8-му, турі одеська команда започаткувала чергову серію поразок. Програш у рідних стінах дніпропетровському "Дніпру" (0:1) знову залишив неприємний осад у симпатиків "Чорноморця". До 84-ї хвилини гра котилася до нічийного підсумку, однак помилка оборонця призвела до взяття воріт головним снайпером дніпропетровців Олегом Венглинським. Втім, як зазначали на той час досвідчені футбольні фахівці, позитивні зрушення в грі "Чорноморця" були помітними. Та от на результатах це аж ніяк не позначалося. Скрипникові не вдавалося згуртувати колектив та допомогти підопічним скинути із себе психологічний тягар, який із самісінького старту дошкуляв команді. Тому з кожним туром одеські вболівальники поступово звикали до невдач, хоча дехто із симпатиків з тим, що відбувається з їхньою улюбленою командою, миритися не могли. У мережі Інтернету вони висловлювали критику, б'ючи на сполох, однак час минав, а ситуація на краще не змінювалась. У розпал першого кола, коли "Чорноморець" осів на дні турнірної таблиці, для багатьох любителів футболу панацеєю від усіх бід вбачалася відставка головного тренера. Хоча, як на мене, невдачі одеської команди не варто списувати на одного Скрипника. У цьому є провина й керівництва клубу, яке вже давно ставиться до селекції абияк, а також гравців, котрі, здається, "перегоріли" ще до старту сезону. Неважко було здогадатися, що в разі чергових невдач оргвисновки відбудуться. Так, зрештою, і сталося. Після поразок від "Металіста" у Харкові (0:1) та вдома від столичного "Арсеналу" (1:3) керівництво клубу поставило перед Олександром Скрипником питання руба: неодмінно здобути три очки в наступному календарному матчі з "Таврією" у Симферополі. У іншому разі керманичу доведеться залишити свою посаду.
У столиці автономії дива не сталося: 35-річний ветеран "Таврії" Олександр Гайдаш двома голами не тільки поховав надії "Чорноморця" на позитивний результат, а й відправив тренера одеситів у відставку. Одразу ж після повернення з Криму у футбольному клубі відбулося засідання за участю його керівників і представників тренерського штабу, на якому виконуючим обов'язки головного тренера було призначено одного з асистентів Скрипника - Леоніда Гайдаржи. Новий наставник вдався до кардинальних змін, причому це торкнулося не лише складу та моделі гри (на відміну од свого попередника, який був прибічником ігрової схеми 1-3-5-2, він вирішив використовувати іншу - 1-4-4-2), а й побутових питань. Навіть тренерську лаву на Центральному стадіоні ЧМП, на якій впродовж кількох десятиліть (!) розміщувалися тренери, медперсонал та запасні "Чорноморця", перемістили справа ліворуч. Хтозна, які саме пертурбації допомогли одеській команді, але свій наступний матч чемпіонату вона виграла. У 12-му турі, маючи в пасиві дев'ять поразок, одесити нарешті змусили суперника скласти зброю. Обіграли моряки запорізький "Металург" (1:0), який перед цим зустрічався у двораундовому поєдинкові Кубка УЄФА з англійським "Лідсом".
Непоганий вигляд мали підопічні Леоніда Гайдаржи і в "Турнірі трьох", який відбувся в Одесі під час жовтневої паузи в чемпіонаті. Товариський статус цих змагань не зобов'язував "Чорноморець" будь-що перемагати, однак саме одесити посіли перше місце завдяки виграшу в донецького "Металурга" та нічиєї з московським "Динамо". Так, крок за кроком, футболісти почали наближатися до того, чого їм бракувало впродовж кількох місяців, набуваючи психологічної врівноваженості та впевненості. Щоправда, волею календаря в цей час на "Чорноморець" чекало серйозне випробування: матчі з чемпіоном країни - донецьким "Шахтарем" - і віце-чемпіоном - київським "Динамо". Звичайно, розраховувати на позитивний результат у поєдинках з грандами українського футболу аутсайдерові не доводилось, однак думки про поліпшення очкового доробку гравців одеської команди все ж відвідували. Та сталось так, як завжди: у Донецьку "Чорноморець" поступився - 0:2, а в домашній зустрічі з динамівцями - 1:4. Незважаючи на поразку з великим рахунком, одесити вдруге в сезоні залишали футбольне поле не під свист і лайку, а під аплодисменти та схвальні вигуки. Ними одеські вболівальники (а вони, повірте, розуміються на футболі!) нагородили своїх улюбленців за самовіддачу та наполегливість, що вони продемонстрували в другому таймі матчу з "Динамо".
Мало хто сподівався, що в завершальній зустрічі першого кола - з луцькою "Волинню" в гостях - команда Леоніда Гайдаржи зможе досягти бодай нічиєї. Адже волиняни вже давно набули репутації непоступливого господаря, втративши на своєму полі з весняної частини минулого сезону до листопада нинішнього року лише двоє очок (!). Та саме "Чорноморцеві" вдалося стати другою командою, що спромоглася на диво у Луцьку - 2:2. Ця нічия не є для прихильників одеського клубу приводом для оптимізму, адже на зимову перерву їхні улюбленці пішли на останньому, шістнадцятому, місці. Проте віра в збереження "Чорноморцем" прописки в класі найсильніших їх ще не залишила. Що ж, час покаже...
В'ячеслав КУЛЬЧИЦЬКИЙ („Український футбол” 3.12.2002)

НазадВверх

ВНИМАНИЕ! ВНИМАНИЕ!

Сайт "Одесский футбол" приобретет нужные программки матчей, календари-справочники, книги, фотографии и видеозаписи, связанные с советским, украинским и одесским футболом периода 30-х - 90-х годов (матчи чемпионата и Кубка СССР, чемпионата и Кубка Украины, доументальные фильмы, сюжеты или передачи, частное видео).

Предложения присылать на электронный адрес football-odessa-02@ukr.net
(20 февраля 2012г)

 Черноморец
 Черноморец-2
 Пальмира
 Днестр
 Реал
 ПОРТОВИК
 ДНЕСТРОВЕЦ
 ДИНАМО
 СКА-ЛОТТО
 АВТОМОБИЛИСТ
 ДУНАЕЦ
 СК Одесса

Георгий КОНДРАТЬЕВ:
"В ШЕПЕТОВКЕ ПОЛУЧАЛ МЕШОК ДЕНЕГ"
В советском футболе было много ярких нападающих, на которых народ валом валил на стадионы. В 80-е годы в Киеве ходили «на Блохина», в Тбилиси - «на Шенгелия», в Ташкенте - «на Якубика», в Днепропетровске - «на Протасова», в Ростове - «на Андреева». Болельщики столицы Белоруссии шли «на Кондратьева», блиставшего в ту пору в минском «Динамо». Самобыт...(Перейти)
 













© Использование в любой форме материалов, размещённых на сайте, только с разрешения авторов или администраторов сайта. Ссылка на сайт при этом обязательна


Одесский футбол